Záverečná správa festivalu CAMERA Slovakia 2012

Záverečná správa festivalu BUBO bál CAMERA Slovakia 2012
V termíne 21. a 22. 1.2012 sa už po deviatykrát uskutočnil cestovateľský festival BUBO bál / CAMERA Slovakia. Festival má za cieľ priblížiť našu planétu širšej verejnosti a informovať o najzaujímavejších slovenských cestách, ktoré sa za posledný rok uskutočnili.

Počas dvoch dní bolo v dvoch sálach v premiére odprezentovaných 32 originálnych multimediálnych prezentácií a odpremietaných 10 súťažných cestovateľských filmov. Fotografickej súťaže sa zúčastnilo 408 fotografií. Rozdali sme hodnotné ceny v hodnote viac ako 8000 €
(ESET – kamera SONY NEX VG10 s objektívom v hodnote 1555 € (1. miesto kategória FILM), AIRFRANCE – spiatočná diaľková letenka s AIRFRANCE (TOP fotografia festivalu CAMERA Slovakia 2012, 1. miesto kategória multimediálna prezentácia), Trekland – poukazy na nákup outdoorovej výstroje, v celkovej hodnote 1650 €, STELLA – poukazy na tlač fotografií v celkovej hodnote 980 €, Zoner – softvér na spracovanie elektronických fotografií a knihy o fotení, Casa del Caffé – poukazy na nákup kávy a príslušenstva v celkovej hodnote 390 €, SAHI, o.z. – zviazané ročníky časopisu Historická revue a publikácie s historickou tematikou, BUBO Travel Agency – zájazd v hodnote 960 € do Dubaja a exotické balíčky).
       
Súčasťou programu boli aj nesúťažné výstavy: Ivan Bulík: Suri, Martin Bandžák – víťaz Czech Press Photo, Alena a Martin Sojkovci: Ladakh, mystika severnej Indie, Ivan Binder: ...trochu rozmazane, Peter Paško, Palo Luka, Peter Flynn Nižňanský, Julo Nagy: Štyri kúty sveta, Marcel Štrbák a Zuzana Gabrišová: Mar del Sur, Milan Stano: Príbehy z obrazov (Čína, Tibet, Nepál, India), Zolo a Jana Lengyelovci: Krajiny ďaleké aj blízke, ako sme ich videli a spoznali, Diana Kováčová: Každú krajinu tvoria najmä ľudia a situácie, David Varga: Farby IslanduMartin Žilka: Perzské kruhy

Hosťami festivalu boli: Jozef Banáš, Ivan Bulík, Vladimír Dudlák, Lýdia Eckhardt, Maca Fitková, Lenka Gondová, Roman Harák, Drahoslav Hulínek, Štefan Kardoš, Katarína Líšková, Martin Navrátil, Jozef Pekár, Michal Šturc, Ruda Švaříček, Jozef Zelizňák a mnohí ďalší. Výstavy, prezentácie, vernisáže sa uskutočnili podľa programu. Nikto neodriekol, nikto nevypadol.
         
Jednotlivé súťažné sekcie hodnotila odborná porota. V sekcii fotografie mal rozhodujúce slovo fotograf Palo Breier, ďalší zastúpení vo fotografickej porote boli Alan Hyža a Alexander Vojček, filmy vyhodnotil Robert Kirchhoff. O hodnotení multimediálnych prezentácií a najkrajšom cestovateľskom kalendári rozhodli divácke hlasy.
      
Porota a diváci v jednotlivých sekciách rozhodli nasledovne:

Súťažná kategória Fotografia – Ľudia a kultúra
1.    miesto – Peter KorčekDážď v Chicagu
2.    miesto – Radovan BarákUsmiate v daždi
3.    miesto – Veronika HaklováPod ťarchou života
cena diváka – Štefan PollákHarmónia minulosti

Súťažná kategória Fotografia – Príroda
1.    miesto – Dávid VargaToskánska zelená
2.    miesto – Filip TrefnýWadi Rum
3.    miesto – Radovan BarákČo budem robiť zajtra?
cena diváka – Ondrej BlažekMasai Mara II

TOP Fotografia CAMERA Slovakia 2012
Ondrej BlažekMasai Mara II

Špeciálna cena Zoneru
Radovan BarákČo budem robiť zajtra?

Víťazné fotografie si môžete pozrieť tu.

Výsledky diváckeho hlasovania v kategórii multimediálna prezentácia
1.    miesto – Ivan Bulík - Suri
2.    miesto – Jozef Banáš, Juraj OndrejčíkIndia, Himaláje, Ladakh
3.    miesto – Ruda ŠvaříčekIndia, Dalajláma

Výsledky kategórie film
1.    miesto – Jiří TesařTajuplný ostrov
2.    miesto – Martin Hlobeň - Habesha
3.    miesto – Pavol Fabian - Kazbek

Výsledky kategórie nástenný kalendár s cestovateľskými fotografiami
Juraj MitošinkaSrí Lanka

Vyžrebovaná z vyplnených ankiet
Martina Bajtošová získala zájazd v hodnote 960€ do Dubaja od BUBO Travel Agency.

V rámci sprievodného programu si návštevníci mohli zabubnovať s Rytmikou a zúčastniť sa čajového obradu s Čajovňou dobrých ľudí.     

Partnermi festivalu BUBO bál / CAMERA SLOVAKIA v roku 2012 boli:
Generálny partner: ESET 
Hlavní partneri: AIRFRANCE, Trekland/Treksport, STELLA
Partneri: BISAUDIO, Havana Club, Zoner, Casa del Caffé, SAHI, o.z. – Historická revue, Rytmika, Magna – deti v núdzi, Čajovňa dobrých ľudí
Organizátor: BUBO Travel Agency, Incheba

Už teraz myslíme na nové cesty, ktoré budú prezentované na ďalšom, už desiatom ročníku a tešíme sa na Vás všetkých opäť o rok. Výhercom blahoželáme a všetkým ďakujeme za účasť.

Kamila Prešnajderová, Juraj Ondrejčík, Martina Čameková
Organizačný tím festivalu BUBO bál / CAMERA SLOVAKIA